22.09.2018
Mersin'e kadar sürecek tur için
Cihan İPEKÇİLER & Sabri KARAKAYA
arkadaşlarımızı uğurladık.26.08.2018
Büyük Taarruz Bisiklet Turu
Salim KAYNAK Didim’i temsil ediyor13 Mayıs 2018
Genç Pedallar Bisiklet Şenliği
Renkli Görüntülere Sahne Oldu29.10.2017
29 Ekim 29 Km
Cumhuriyet Bayramını coşkuyla kutladık.
DİDİM


   Merkez ilçeye 123 km. uzaklıktadır. Büyük Menderes delta ovasının güneyinde, Altınkum Plajlarına çok yakın antik Didyma kentinin kenarındadır. Tarihi belgelere göre, Atina Kralı Kadros’un oğlu Neleus önderliğindeki bir grup İon tarafından kuruldu. Yöreye sırası ile Selevkoslar, Bergamalılar ve Romalılar hâkim oldu. Kent, Roma imparatorluğu ikiye bölününce Bizans’ın elinde kaldı. Selçukluların yöreye egemen olmasından sonra XII. yüzyılda Menteşeoğulları Beyliği sınırları içinde kalan kent, bu beyliğin başkenti oldu. 1415 yılında Osmanlıların hâkimiyetine girdi.


   Mayıs 1990’da ilçe unvanına kavuşan Didim’de turizme yönelik el sanatları oldukça gelişmiştir. Küçükbaş hayvancılık, tarım, kıyı şeridinde her mevsimde balıkçılık yapılabilmektedir. Didim gerek denizinin, plajlarının güzelliği ve gerekse tarihi zenginlikleri nedeniyle yılın her ayı yerli-yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.   1960’lı yıllarda küçük bir yerleşim merkezi olan ilçe; turizme verilen önemle birlikte büyük bir gelişme ve nüfus artışı göstermiştir. Eski ismi “Yenihisar” olan ilçe, yöre halkının isteğine uyularak 9 Nisan 1997 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan kararla Didim olarak değiştirilmiştir.


   Apollon Tapınağı Artemis’in ikiz kardeşi Apollon adına, Brankhid kâhinleri için yapılmıştır. Strabona göre; “Dünyanın en büyük tapınağı olduğundan çatısı örtülememiştir.” MÖ 494’te Persler tarafından tahrip edilen, büyük Aleksander, Seleukhoslar, Bergamalılar ve Romalılar zamanında yeniden kurulan ve eklemeler yapılan tapınak antik dünyanın en ünlü kehanet merkeziydi.BiFEst 2018'den
Festival videolarımız ve daha fazlası için youtube kanalımıza abone olun
E-Posta:iletisim@dipobis.org
©Copyright Didim Poseidon Bisiklet Derneği