Cihan İpekçiler ile
uzun yolların ardından kısa kısa
    22 Eylül 2018 günü Didim'den Carraro Sportive 227 model bisikletiyle ve Sabri Karakaya arkadaşımızla birlikte Mersin'e doğru yolcu ettiğimiz Cihan İpekçiler ile keyifli bir röportaj yaptık.
Öncelikle kendinizden bahseder misiniz,siz nasıl birisisiniz,neler yaparsınız?
Bankacıyım. Evliyim. Genellikle hafta sonları bir gün bisiklet sürüp diğer gün eşimle birlikte doğa yürüyüşlerine katılıyorum. Fotoğraf çekmeyi seviyorum.
Bisiklet sizin için bir hayat tarzı ise bu ne zamandır böyle ve bunu tetikleyen bir unsur var mı yoksa zaman içinde gelişen birşey mi?
Aslında çocukluğumdan beri bisiklet sürerim ancak Didim'e yerleştikten sonra daha fazla pedal çevirmeye başladım. Mayıs 2015 tarihinden bu yana 30.000 Km kadar sürmüşlüğüm var.
Bisiklet size ne ifade ediyor?
En güvendiğim yol arkadaşım.
hayatınızda neleri değiştirdi?
Saymakla bitmez aslında. Basit bir hobi gibi görünse de hiç ummadığım yerlere ve insanlara ulaşmamı sağladı. Şu an bisiklet sayesinde Edirne Keşan, Vize, Lüleburgaz, Konya, Mersin, Akçay, Söke gibi bir sürü il ve ilçede dostlarım var.
Bu turdaki amacınız neydi?
Turun bir bölümünden Mayıs ayındaki Konya turumda geçmeyi planlamıştım aslında. Ancak uzun yağışlar nedeniyle Konya'dan dönmek zorunda kalmıştım. Didim - Beyşehir arasındaki güzergah o zamanki dönüş rotamdı. Bunu tersten gerçekleştirdik. Doğal güzellikleri görmek öncelikli amacımızdı. Yeni insanlar tanımak ve Didim'de ilki düzenlenecek Bifest Bisiklet Festivali'ne karşılaştığımız insanları davet etmek de ikinci amaçtı.
Kaç gün kaç km pedalladınız?
13 gün toplam 1150 Km pedal çevirdik.
Konaklamalar nasıl oldu sıkıntı yaşadınız mı hiç?
12 Gece konakladığımız turun 10 gününü çadır kurarak geçirdik. Bir gün öğretmenevinde bir gün de otelde konakladık. Son gece otobüste uyuyarak döndük. İnsanlar çok misafirperverler. Hiç sıkıntı çekmedik.
Maddi boyutu ne oldu bu turun?
Aynı süre zarfında tatil için bir yere gitsem muhtemelen harcadığımın iki katını harcardım.
Neler yaşadığınızı soranlara tek bir hakkınız olsa ne anlatırdınız?
Değişmeyen tek şey, tüm turlarda gittiğim yörenin nesi meşhursa onu yemeye çalıştığımdır. Sertavul Vadisindeki oğlak saç kavurmanın lezzetini unutamam. Bugün olsa o tat için tekrar tırmanırdım Karaman'dan Mut tarafına :)
Geride bıraktığınız konforu özleyip pişman oldunuz mu hiç?
Hiç bir turumda pişman olmadım. Olacağımı düşünsem yola hiç çıkmazdım.
Bisiklet üstünde bol bol düşünme fırsatınız olmuştur...
Özellikle rampa tırmanırken daha bol oluyor. Turu düzenleyen olunca, mecburen bir sonraki konaklama yerini, ne kadar sürebileceğimizi, partnerin fiziki ve moral durumunu, hatta karnının aç olmadığına kadar bir çok şeyi de düşünmek gerekiyor.
Unutamadığınız dostluklar kurdunuz mu?
Burdur Bisiklet Derneği Başkanı Ahmet Men, Mersin Bisiklet Derneği Başkanı Süleyman Uygun ve yönetim kurulu üyesi Oğuz Nişancı, Konya Özgür Bisikletçiler'den Celaletdin Boz, Ahmet Furkan Boz, Nazilli Bisiklet Dostları'ndan Emre Baran, Doğan Bey, Fulya Altaylı, Selda Nepton ile tanıştık. Ayrıca yalnız turlayan Oban Can Kutay ve Bahadır Beyle de karşılaştık.
Çıktığınız turlarda eleştirenler var mı? Bakış nasıl size karşı?
Sıklıkla "Bu kadar uzun süren tur olur mu, bu kadar uzun mesafe sürülür mü, eşin nasıl izin veriyor, işyerinden nasıl izin alıyorsun" gibi sorularla karşılaşıyorum.
Turu amacına ulaştı mı? Turdan sonra neler oldu?
Bu sefer farklı bir tur planı yapmıştım. Diğerlerinde gidilecek noktalar, konaklanacak yerler belliydi. Bu tur tamamen doğaçlama oldu. Sadece istikamet belliydi ama nerede duracağımız, nerelere uğrayacağımız belirsizdi. Sürüş esnasında bir kaç kez rota değişikliği bile yaptık. Amaçladığım gibi oldu. Bir bakıma güzergahın ön izlenimini yapmış da oldum. Daha ileriki bir zamanda aynı güzergah üzerinde, daha kısa alanı kapsayan daha detaylı bir kaç tur bile düzenleyebilirim.
En unutmayacağım dediğiniz neler yaşadınız?
Bu turda partnerim çok iyi ve uyumluydu. Onca kilometre taşıdığı ocakla çay demlemesini ve güzel sohbetlerini unutamayacağım.
Güldüğünüz an
Sertavul'dan Mut'a iniş
Korktuğunuz an
Beyşehir öğretmen evinde gece yarısı Sabri abinin ateşler içinde uyandığı an
Kızdığınız an
Bir traktörün Sabri abinin çok yakınından geçtiği an.
Şapşallaştığınız an
Beyşehir girişinde sağanak yağmaya başladığı an
Hayran kaldığınız yer
Eğirdir Gölü
Sizi şaşırtan yer
Arapapıştı Kanyonu (Gezemediğimizden)
Lezzetin zirve yaptığı yer
Sertavul (Oğlak saç kavurması)
Tekrar gitmek isteyeceğin yer
Burdur, Eğirdir, Beyşehir
Sonraki hedefiniz neresi? Ne zaman?
Samsun 19 Mayıs 2019 Atatürk'ün Samsun'a ayak basışının 100.yılında orada olmak istiyorum.
Son olarak bisikleti hayatında önemli bir yere koyanlara ve sizin gibi uzun turlara çıkmak isteyenlere ne söylersiniz ?
Hayallerinizi ertelemeyin. Yapabiliyorken yapın. Hayat kısa. Allah hepinize benimki gibi anlayışlı bir eş nasip etsin inşallah :)

E-Posta:iletisim@dipobis.org
©Copyright Didim Poseidon Bisiklet Derneği